YARDIM MERKEZİ
Hakkımızda
Sıkça Sorulan Sorular
K.V.K.K Başvuru Formu
Üyelik Bilgileri
Kargo ve Teslimat
Banka Bilgileri

AMACIMIZ

Bitki Sevgisi ve Yeşil Bağlantı

2010 yılından beri yeşil bir tutkuya hizmet ediyoruz. Amacımız, insanların kendi yeşil dünyalarını yaratmalarına olanak sağlayarak, doğayla iç içe bir yaşam tarzını benimsemelerine ve bu yaşamın sunduğu huzurlu anlardan keyif almalarına katkıda bulunmaktır.

İNSANLARA ÖZGÜ DOKUNUŞ

Yeşil Tutkumuzun Yaratıcı İfadesi

Hızlı tempolu hayatın getirdiği stres ve koşuşturmaca içinde, insanlar bahçe keyfini ve doğayla kurdukları bağlantıyı ihmal ediyorlar. Biz, bitki yetiştirme tutkusunu yaşatmayı ve paylaşmayı amaçlayan bir ekibiz. Sadece bitki değil, insanların doğayla olan bu özel ilişkisini güçlendiren bir yolculuğa çıkıyoruz.

KİŞİLİĞİMİZ

Doğanın Dansında Hafif Adımlar

Biz, neşeli maverick'leriz. Doğanın kendi melodisinde oynamayı, kurallar yerine ritmi takip etmeyi seven bir ekibiz. Meraklı, esprili ve iyimseriz. Aynı zamanda odaklı, kendimize bağlı ve yeşile olan tutkumuzla dolup taşıyoruz. Hayatın ve doğanın sunduğu fırsatlara karşı her zaman susamış bir şekilde hazırız.

DEĞERLERİMİZ

Yeşil Dünya ve Yeşil Bağ

YEŞİL DÜNYA: Hayatın içine serpiştirdiği neşe ve fırsatlarla dolup taşan yeşil bir dünya... Kuralları kendi yeşil vizyonumuzla yeniden yazmak, bitkilerin büyülü dünyasından ilham alarak yeni yollar keşfetmek, bizim yaratıcı sürecimizin temelini oluşturuyor.

YEŞİL BAĞ: Birbirimize yeşilin benzersiz dilinde destek oluyor, bitkilerin dünyasında hep beraber bir arada büyüyoruz. Bu özel bağı paylaşan herkesi kucaklamak, bizim doğal değerlerimizden biri ve en önemlisi.

GROWKENT HAKKINDA

Bitkilerle Dans Eden Bir Marka

Biz, 2010'dan beri bitkilerle dans eden bir markayız. Amacımız, herkesin evinde yeşil bir cennet kurmasına yardımcı olmak. Hobi bahçıvanlarına, bitki severlere ve doğa dostlarına hitap eden ürünlerimizle, herkesin yeşilin büyülü dünyasına giriş yapmasını istiyor ve sağlıyoruz.

ALIŞVERİŞ VE SİPARİŞ

Nasıl alışveriş yapabilirim?

www.growkent.com web sitemiz üzerinden siparişinizi oluşturabilir, veya şubelerimizi ziyaret ederek alışveriş yapabilirsiniz. Telefon ve WhatsApp üzerinden veya Mail Order ile sipariş alınmamaktadır.

Alışveriş yapmak için üye olmam gerekli mi?

Web sitemiz üzerinden sipariş vermek için üye olmanız zorunlu değildir. Dilediğiniz ürünleri sepetinize ekleyip, satın almadan önce "Üyeliksiz Devam Et” butonunu tıklayarak siparişinizi üye olmadan oluşturabilirsiniz. Üyeliksiz siparişlerde sipariş bilgileri, kargo takip numaraları ve e-arşiv faturalarınız belirteceğiniz e-posta adresine iletileceğinden, bu bilgiyi doğru girmeniz faydalı olacaktır.

Siparişimi oluşturduktan ve ödememi gerçekleştirdikten sonra mevcut siparişime yeniden ürün ekleyebilir miyim?

Siparişiniz onaylandıktan sonra tüm kargo hesaplamaları yapılarak toplam tutara yansıtıldığından, mevcut siparişe düzenleme yapılarak herhangi bir ekleme yapılması mümkün değildir. Dilerseniz ek bir sipariş daha oluşturup aynı anda kargoya verilmesini sağlayabilir veya henüz kargoya teslim edilmediyse kargo birimimizle görüşerek yeni bir sipariş oluşturabilirsiniz.

ÖDEME

Hangi ödeme türleri ile ödeme yapabilirim?

Kredi kartı veya Havale/EFT yöntemleri ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Havale veya EFT yapılması durumunda siparişinizdeki "Genel Toplam”ı herhangi bir banka hesabımıza yatırdıktan sonra ödeme bilgilerini [email protected] e-posta adresimize göndermeli, veya 0212 274 1034 numaralı hattımızı arayıp Muhasebe Birimi’ne bildirmelisiniz.

Kapıda ödeme ile sipariş veremiyor muyum?

Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Ödemesini havale/EFT ile yaptığım siparişim ne zaman onaylanır?

Siparişinizdeki "Genel Toplam”ı herhangi bir banka hesabımıza yatırdıktan sonra ödeme bilgilerini [email protected] e-posta adresimize göndermeli, veya 0212 274 1034 numaralı hattımızı arayıp Kargo Birimi’ne bildirmelisiniz. Havale ve EFT işlemleri gerekli tutar banka hesabımıza geçtiği gün onaylanır ve saat 15:00’dan önce kargoya teslim edilir. 15:00’dan sonra gerçekleşen işlemler ertesi gün onaylanarak hazırlanır.

Kredi kartı ile ödeme yaptım ancak siparişim sistemde görünmüyor, ne yapmalıyım?

Nadiren de olsa sistemsel problemlerden ötürü başarılı bir şekilde gerçekleşen ödemeler "Hatalı Ödemeler” bölümüne düşebiliyor. Böyle bir durumda 0212 274 1034 numaralı hattımızı arayıp Muhasebe Birimi’ne bağlanarak bilgi alabilirsiniz.

Ödemem onaylandıktan sonra siparişim kargoya en erken ne zaman verilir?

Banka/Kredi Kartı ile ödenen siparişler sistemimize ulaştıktan hemen sonra onaylanarak hazırlanmaya başlar. Havale/EFT ile ödenen siparişler ise Muhasebe Birimi tarafından onaylanarak hazırlanmaya başlar. Her iki durumda da saat 15:00’dan önce onaylanan siparişleriniz, aksi bir durum olmadığı sürece aynı gün içinde kargoya verilir.

KARGO VE TESLİMAT

Hangi kargo firmalarını tercih edebilirim?

Aras Kargo, MNG Kargo veya Yurtiçi Kargo seçeneklerinden birini seçerek kargonuzu teslim alabilirsiniz. Kargo firmalarının hizmet derecelerinin ve hızlarının bölgesel olarak değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

Hangi illere teslimat yapılıyor?

Yurt içindeki tüm illerimize kargo yapılmaktadır.

Yurt dışına teslimatınız var mı?

Şu an için yalnızca Türkiye’nin illerine gönderim yapabilmekteyiz.

Kargo ücretleri nasıl hesaplanıyor?

Siparişinize dahil olan kargo bedeli ürünlerinizin içeriğine, hacmine, ağırlığına ve adedine, ayrıca teslimat ili ve ilçesine göre sistem tarafından, kargo anlaşmalarımız üzerinden ve otomatik olarak belirlenmektedir.

Kargom kaç günde elime ulaşır?

Kargonuz taşıyıcı firmaya teslim edildikten sonra genellikle en geç 2-3 gün içinde elinize ulaşır. Yine de teslimat sürelerinde bölgelere ve şubelere göre değişiklikler olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Sipariş verdikten sonra teslimat adresi bilgisinin yetersiz veya yanlış olduğunu farkettim. Nasıl değişiklik yapabilirim?

Siparişinizi oluşturduktan sonra bilgilerinizde değişiklik yapmak istiyorsanız siparişiniz kargoya verilmeden önce [email protected] e-posta adresimize veya 0212 274 1034 numaralı hattımıza güncel bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Kargoları nasıl paketliyorsunuz?

Tüm kargolarınız dış etkenlere, darbelere ve muhtemel hasarlara karşı uygun bir titizlikle; sade, yazısız ve markasız bir şekilde hazırlanır. Parçalar ayrı ayrı, mali değerleri belli olmayacak ve içerikleri görünmeyecek şekilde pat-pat ambalajlara sarılarak, toprak ve diğer medyalar ise çuvallanarak kargo firmalarına teslim edilir.

Kargom toplamda bir veya birkaç adedi eksik olarak teslim edildi, ne yapmalıyım?

Kargonuzu eksik olarak teslim aldıysanız öncelikle teslimat şubenizle iletişime geçerek eksik parçaların durumunu sorgulamalısınız. Bu tür durumlarda genellikle fazla parçalı kargoların bir veya birkaç parçası aktarmalarda veya şubelerde kalabiliyor. İlgili kargo birimini arayıp takip numaranızla beraber durumdan bahsederseniz kargo yetkilileri size yardımcı olacaktır. Kayıp parça olması durumunda [email protected] e-posta adresimize veya 0212 274 1034 numaralı hattımıza durumu iletmeniz halinde yardımcı olunacaktır.

Teslim aldığım kargo/ürün hasarlı çıktı. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Ürünlerinizi teslim aldığınız sırada eğer ürünlerinizde hasar varsa bu durumla ilgili kargo görevlisine tutanak tutturmalısınız. Sonrasında ise [email protected] e-posta adresimizle veya 0212 274 1034 numaralı hattımızı arayıp Kargo Birimi’mizle iletişime geçerek durumla ilgili yardım isteyebilirsiniz. Müşterilerimizin bu gibi durumlarda mağdur olmamaları için her zaman elimizden geleni yapmaktayız.

İPTAL, İADE VE DEĞİŞİM

Oluşturmuş olduğum siparişi kargoya verilmeden nasıl iptal edebilirim?

Siparişinizi oluşturduğunuz hesaba giriş yapıp, "Siparişlerim” bölümüne tıklayarak sipariş iptal talebinizi oluşturabilirsiniz. İptal işleminizin onaylanması için 0212 274 1034 numaralı hattımızı arayıp Kargo Birimimize bağlanarak bilgi vermeniz gerekmektedir.

Teslim aldığım ürünü kaç gün içerisinde iade edebilirim?

Satın almış olduğunuz ürünü faturanız ile beraber orijinal ambalajını açmadan, kullanmadan ve tekrar satılabilirliği kaybedilmemiş olarak teslim tarihinden itibaren ondört (14) günlük süre içinde kargo ücretini ödemek kaydı ile iade edebilir, farklı bir ürünle değişim yapabilir, veya adınıza kredi açtırarak sonraki alışverişlerinizde toplam tutardan düşürebilirsiniz.

Faturasız ürünlerin iadesi alınmayacak ve bedeli iade edilmeyecektir.

İptal, iade ve değişim koşulları nelerdir?

Sipariş veya ürün iptallerinizi ise mümkünse aynı gün içerisinde ürünleriniz kargoya verilmeden, veya sonrasında 'Hesabım' menüsündeki 'Siparişlerim' kısmından gerçekleştirebilirsiniz. İptal işlemleri yoğun zamanlarda gözden kaçabileceğinden, işlem gerçekleştirildiği anda şubelerimizi arayarak bilgi verilmesi, veya [email protected] adresine iptal işleminizi içeren bir mail atılması gereklidir.

"Bitki Besinleri" kategorisinde bulunan her türlü katı-sıvı ürün ve HPS-MH lambalar; içeriği değiştirilebilir ürünler olduğundan şirket politikası gereği iade kapsamı dışındadır. S&P havalandırma fanlarının da iadesi veya değişimi yapılamamaktadır. Alışverişleriniz sırasında bu detayı göz önünde bulundurmanızı rica eder, iyi alışverişler dileriz.

İADE ŞARTLARI

İade şartları nelerdir?

Satın almış olduğunuz ürünü faturanız ile beraber orijinal ambalajını açmadan, kullanmadan ve tekrar satılabilirliği kaybedilmeden teslim tarihinden itibaren ondört (14) günlük süre içinde kargo ücretini ödemek kaydı ile iade edebilir, farklı bir ürünle değişim yapabilir, veya adınıza kredi açtırarak sonraki alışverişlerinizde tutardan düşürebilirsiniz.

Faturasız ürünlerin iadesi alınmayacak ve bedeli iade edilmeyecektir.

Sipariş veya ürün iptallerinizi ise mümkünse aynı gün içerisinde ürünleriniz kargoya verilmeden, veya sonrasında 'Hesabım' menüsündeki 'Siparişlerim' kısmından gerçekleştirebilirsiniz. İptal işlemleri yoğun zamanlarda gözden kaçabileceğinden, işlem gerçekleştirildiği anda şubelerimizi arayarak bilgi verilmesi, veya [email protected] adresine iptal işleminizi içeren bir mail atılması gereklidir.

Not: "Bitki Besinleri" kategorisinde bulunan her türlü katı-sıvı ürün ve HPS-MH lambalar; içeriği değiştirilebilir ürünler olduğundan şirket politikası gereği iade kapsamı dışındadır. S&P havalandırma fanlarının da iadesi veya değişimi yapılamamaktadır. Alışverişleriniz sırasında bu detayı göz önünde bulundurmanızı rica eder, iyi alışverişler dileriz.

Web Sitesi Kişisel Veri Sahibi Başvuru Formu

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU KAPSAMINDA VERİ SORUMLUSU DOGA HOBİ’YE BAŞVURU FORMU

Kişisel veri sahibi olarak, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("KVK Kanunu") m.11 uyarınca, aşağıda sayılan konularda Doga Hobi Tarım Ürünleri İthalat İhracat İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne ("Doga Hobi”) başvurma hakkınız bulunmaktadır:

1. Kişisel verilerinin işlenip işlenmediğini öğrenme,

2. Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,

3. Kişisel verilerinin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,

4. Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verileri aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,

5. Kişisel verilerinin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,

6. Amaç, süre ve meşruiyet prensipleri dâhilinde değerlendirilmek üzere kişisel verilerinin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde silinmesini veya yok edilmesini isteme,

7. Kişisel verilerinin düzeltilmesi, silinmesi ya da yok edilmesi halinde bu işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,

8. İşlenen kişisel verilerinin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi durumunda aleyhine bir sonucun ortaya çıkması halinde bu sonuca itiraz etme,

9. Kişisel verilerinin Kanuna aykırı olarak işlenmesi ve bu sebeple zarara uğraması halinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Başvurunun, KVK Kanunu m.13/1 kapsamında, işbu başvuru formu vasıtasıyla veri sorumlusu Doga Hobi’ye aşağıdaki yöntemlerle iletmesi gerekli ve yeterlidir;

Başvuruda, aşağıdaki tabloda belirtilen bilgilerin girilmesi başvuru sahibinin tanınması, kendisiyle irtibat kurulabilmesi ve talep konusunun anlaşılabilmesi için tam, açık ve anlaşılır bir şekilde doldurulmalı, veri güvenliğini sağlamak üzere, kimliği tevsik eden belgeler ile varsa talebe ilişkin diğer bilgi ve belgeler de başvuruya eklenmelidir.

İlgili kişi adına üçüncü kişiler tarafından talepte bulunulması mümkün değildir.İlgili kişi dışında bir kişinin talepte bulunması için konuya ilişkin olarak kişisel veri sahibi tarafından başvuruda bulunacak kişi adına düzenlenmiş, kişisel verilere ilişkin bilgi istemeye ve talepte bulunmaya dair yetki içeren özel vekaletname bulunmalıdır.

Bu kapsamda yapacağınız başvurular mümkün olan en kısa zaman diliminde ve en çok 30 gün içerisinde sonuçlandırılacaktır. Söz konusu başvurular ücretsizdir. Ancak, işlemin ayrıca bir maliyeti gerektirmesi halinde, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen tarifedeki ücret alınabilir.

BAŞVURU SAHİBİNE İLİŞKİN BİLGİ

Web Sitesi Kişisel Veri Sahibi Başvuru Formu İçin Tıklayınız

Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

Üyelik bilgilerinizi güncellemek için sayfanın sağ tarafında bulunan hesabım butonuna tıklayarak

yönetim panelinden üyelik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?

Üyeliğinizi iptal etmek için sayfanızın sağ tarafında bulunan hesabım butonuna tıklayarak

hesap ayarları sekmesinden üyelik bilgilerimi sil butonuna basarak iptal edebilirsiniz.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Üye girişi yap butonuna tıkladığınızda şifremi unuttum seçeneğini seçerek açılan pencerede

e-posta adresinizi ve güvenlik kodunu girdiğinizde e-postanıza gelecek olan şifre sıfırlama bağlantısını kullanarak şifrenizi yenileyebilirsiniz

Üye olmadan sipariş verebilir miyim?

Sepetinizi oluşturduktan sonra ödeme aşamasına geçerken üyeliksiz sipariş ver butonuna tıkladıktan sonra

sizden istenilen bilgileri doldurup üyeliksiz bir şekilde sipariş verebilirsiniz.

Hangi kargo firmalarını tercih edebilirim?

Aras Kargo, MNG Kargo veya Yurtiçi Kargo seçeneklerinden birini seçerek kargonuzu teslim alabilirsiniz. Kargo firmalarının hizmet derecelerinin ve hızlarının bölgesel olarak değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

Hangi illere teslimat yapılıyor?

Yurt içindeki tüm illerimize kargo yapılmaktadır.

Yurt dışına teslimatınız var mı?

Şu an için yalnızca Türkiye’nin illerine gönderim yapabilmekteyiz.

Kargo ücretleri nasıl hesaplanıyor?

Siparişinize dahil olan kargo bedeli ürünlerinizin içeriğine, hacmine, ağırlığına ve adedine, ayrıca teslimat ili ve ilçesine göre sistem tarafından, kargo anlaşmalarımız üzerinden ve otomatik olarak belirlenmektedir.

Kargom kaç günde elime ulaşır?

Kargonuz taşıyıcı firmaya teslim edildikten sonra genellikle en geç 2-3 gün içinde elinize ulaşır. Yine de teslimat sürelerinde bölgelere ve şubelere göre değişiklikler olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Sipariş verdikten sonra teslimat adresi bilgisinin yetersiz veya yanlış olduğunu farkettim. Nasıl değişiklik yapabilirim?

Siparişinizi oluşturduktan sonra bilgilerinizde değişiklik yapmak istiyorsanız siparişiniz kargoya verilmeden önce [email protected] e-posta adresimize veya 0212 274 1034 numaralı hattımıza güncel bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Kargoları nasıl paketliyorsunuz?

Tüm kargolarınız dış etkenlere, darbelere ve muhtemel hasarlara karşı uygun bir titizlikle; sade, yazısız ve markasız bir şekilde hazırlanır. Parçalar ayrı ayrı, mali değerleri belli olmayacak ve içerikleri görünmeyecek şekilde pat-pat ambalajlara sarılarak, toprak ve diğer medyalar ise çuvallanarak kargo firmalarına teslim edilir.

Kargom toplamda bir veya birkaç adedi eksik olarak teslim edildi, ne yapmalıyım?

Kargonuzu eksik olarak teslim aldıysanız öncelikle teslimat şubenizle iletişime geçerek eksik parçaların durumunu sorgulamalısınız. Bu tür durumlarda genellikle fazla parçalı kargoların bir veya birkaç parçası aktarmalarda veya şubelerde kalabiliyor. İlgili kargo birimini arayıp takip numaranızla beraber durumdan bahsederseniz kargo yetkilileri size yardımcı olacaktır. Kayıp parça olması durumunda [email protected] e-posta adresimize veya 0212 274 1034 numaralı hattımıza durumu iletmeniz halinde yardımcı olunacaktır.

Teslim aldığım kargo/ürün hasarlı çıktı. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Ürünlerinizi teslim aldığınız sırada eğer ürünlerinizde hasar varsa bu durumla ilgili kargo görevlisine tutanak tutturmalısınız. Sonrasında ise [email protected] e-posta adresimizle veya 0212 274 1034 numaralı hattımızı arayıp Kargo Birimi’mizle iletişime geçerek durumla ilgili yardım isteyebilirsiniz. Müşterilerimizin bu gibi durumlarda mağdur olmamaları için her zaman elimizden geleni yapmaktayız.

BANKA BİLGİLERİ

Kuveyt Türk

IBAN Numarası: TR96 0020 5000 0943 4023 8000 01

Hesap Sahibi: DOGA HOBİ TARIM ÜRÜNLERİ İTH.İHR.İNŞ.TİC.LTD.ŞTİ.

 

Garanti Bankası

IBAN Numarası:TR05 0006 2000 7460 0006 2958 87

Hesap Sahibi: DOGA HOBİ TARIM ÜRÜNLERİ İTH.İHR.İNŞ.TİC.LTD.ŞTİ.

 

Ziraat Bankası

IBAN Numarası: TR51 0001 0009 4685 9810 2850 01

Hesap Sahibi: DOGA HOBİ TARIM ÜRÜNLERİ İTH.İHR.İNŞ.TİC.LTD.ŞTİ.

 

Yapı Kredi Bankası

IBAN Numarası: TR47 0006 7010 0000 0071 2474 01

Hesap Sahibi: DOGA HOBİ TARIM ÜRÜNLERİ İTH.İHR.İNŞ.TİC.LTD.ŞTİ.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.